Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat żylaków, zapoznaj się z tym artykułem. Pomoże Ci to zrozumieć główne przyczyny choroby, a także samodzielnie rozpoznać pierwsze objawy żylaków.
Niewiele osób wie, że żylaki to dość powszechna choroba, dotykająca prawie 30% kobiet i 20% mężczyzn. Wynika to z faktu, że pierwsze objawy mogą być prawie niewidoczne. Ten artykuł pomoże Ci dowiedzieć się, jak samodzielnie rozpoznać żylaki, gdy nadal można je leczyć zachowawczo i bezpiecznie.
Czym są żylaki?
Żylaki to częsta choroba, która może powodować duży dyskomfort i znacząco pogarszać jakość życia. Żylaki powstają, gdy ściany żył tracą swoją elastyczność i nie są w stanie skutecznie pompować krwi z powrotem do serca. Długotrwałe stanie lub siedzenie, dziedziczne predyspozycje, nadwaga, ciąża, choroby serca i naczyń – wszystko to może prowadzić do żylaków. Istnieją różne metody, które mogą złagodzić objawy, a nawet pozbyć się choroby.
Żylaki to choroba naczyniowa, która pojawia się, gdy zastawki żylne są osłabione i upośledzone jest krążenie krwi. Dlatego tak się dzieje.
Nasze naczynia pompują krew z nóg do serca, dzięki działaniu specjalnych zastawek, które pod wpływem grawitacji nie pozwalają krwi na przepływ do stóp. Ale zdarza się, że zawory słabną. A potem część krwi zaczyna zalegać w żyłach, w wyniku czego wzrasta ich ciśnienie. Ściany żylne rozszerzają się i ulegają uszkodzeniu. Z biegiem czasu żyły stają się coraz większe. Nogi osób z żylakami mogą wyglądać tak, jakby pod skórą znajdowały się ogromne liny.
Żylaki to nie tylko problem estetyczny. Choroba ta może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zakrzepica, wrzody, a nawet martwica tkanek. Dlatego niezwykle ważne jest samodzielne rozpoznanie żylaków i przy pierwszych oznakach skonsultowanie się z lekarzem. Im łagodniejszy przebieg choroby, tym łatwiejsze będzie leczenie. Główne przyczyny rozwoju żylaków.
Przyczyny rozwoju żylaków mogą być różne. Przyjrzyjmy się bliżej każdemu z nich.
- Jednym z głównych czynników jest dziedziczność. Żylaki występują u osób z osłabioną ścianą żylną na skutek mutacji genetycznej. Pamiętaj, jeśli członkowie Twojej rodziny mieli żylaki. Jeśli tak, to również jesteś narażony na ryzyko rozwoju tej choroby. Nie spiesz się jednak, aby się zdenerwować. Jeśli prowadzisz zdrowy tryb życia i dbasz o swoje zdrowie, istnieje duża szansa na uniknięcie pojawienia się żylaków. Zawsze jednak ważne jest, aby monitorować swoją dietę i styl życia oraz zwracać uwagę na swoje zdrowie.
- Pracuj na nogach. Jeśli wykonujesz zawód, w którym musisz spędzać dużo czasu w pozycji stojącej, zwróć szczególną uwagę na stan swoich nóg. Istnieje duże ryzyko rozwoju żylaków. Przede wszystkim u osób pracujących na stojąco występuje unieruchomienie mięśni nóg. Jeśli dana osoba dużo chodzi, mięśnie kurczą się i ściskają naczynia krwionośne, co pomaga w tłoczeniu krwi do serca. Jeśli jednak przez cały dzień stoisz w jednym miejscu, Twoje żyły pozostają bez wsparcia. Dlatego podczas stania zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków. Szczególną uwagę na swoje zdrowie powinni zwracać przedstawiciele następujących zawodów: nauczyciele, kucharze, chirurdzy, pielęgniarki operacyjne, fryzjerzy, kelnerzy, sprzedawcy, barmani, tokarze, masażyści.
- Siedzący tryb pracy może również negatywnie wpływać na zdrowie naczyń i pojawienie się żylaków. Są to pracownicy biurowi, kierowcy, programiści, księgowi, bibliotekarze, kasjerzy, szwaczki, pracownicy banków, jubilerzy i operatorzy telefoniczni. Siedzący tryb życia również zwiększa ryzyko rozwoju żylaków i jest niebezpieczny. W końcu mięśnie podudzi nie działają, a krew zatrzymuje się. Żyły rozszerzają się i przekształcają w żylaki. Szczególnie źle jest mieć nawyk krzyżowania nóg. Możesz wywierać nacisk na żyły, co prowadzi do zakrzepicy. Nie zapomnij o przerwach w pracy i przynajmniej od czasu do czasu zrób rozgrzewkę lub chociaż przejdź się po biurze.
- Ciężka praca fizyczna i podnoszenie ciężarów mogą również powodować żylaki. Wynika to z faktu, że podczas podnoszenia dużego ciężaru następuje skok ciśnienia w jamie brzusznej, które w naturalny sposób przenosi się na nogi i powoduje rozciąganie naczyń krwionośnych i uszkodzenie zastawek. Jeśli jesteś ładowarką, ciężarowcem, budowlańcem, magazynierem, górnikiem lub w ramach swojego zawodu musisz podnosić ciężary, pamiętaj, że jest to niebezpieczne i może powodować żylaki.
- Długie i częste loty są również niebezpieczne dla funkcjonowania naczyń krwionośnych. Podczas lotu zachodzą zmiany ciśnienia atmosferycznego, co również niekorzystnie wpływa na naczynia krwionośne. W samolocie nie można rozprostować nóg i ciężko jest znaleźć wygodną pozycję. Suche powietrze na pokładzie samolotu powoduje odwodnienie organizmu. Zwiększa się lepkość krwi, co prowadzi do zastoju żylnego i spowolnienia przepływu krwi.
- Ciąża. Często zdarza się, że pierwsze objawy żylaków mogą pojawić się właśnie w czasie ciąży, gdyż organizm kobiety zostaje obciążony ogromnym obciążeniem, a na nogach pojawiają się obrzęki. Lekarze często mogą przepisać odzież uciskową, która może poprawić przebieg choroby.
- Nadwaga może być również przyczyną żylaków. Co więcej, warto wiedzieć, że z powodu nadwagi osoba może przez lata nie zauważyć ani jednego żylaka. Żylaki można ukryć pod znaczną warstwą tłuszczu podskórnego. Ich wizualizacja jest nie tylko trudna, ale bez technik instrumentalnych jest niemożliwa. Dlatego jeśli masz nadwagę, a wieczorem czujesz zmęczenie lub obrzęk nóg, powinieneś jak najszybciej zgłosić się do flebologa.
- Zły styl życia, nadużywanie alkoholu, palenie i inne złe nawyki i uzależnienia. Ogólnie rzecz biorąc, żylaki i złe nawyki są nie do pogodzenia. A w połączeniu z paleniem lub nadmiernym spożyciem alkoholu będzie to miało poważne konsekwencje. Bez leczenia i kontroli żylaki mogą powodować inne choroby naczyniowe, na przykład miażdżycę kończyn dolnych.
- Obcasy są wrogiem Twoich naczyń krwionośnych. Nie spiesz się w pogoni za pięknem. Pamiętaj, że wysokie obcasy bardzo obciążają Twoje stopy. Buty powinny być najpierw wygodne, a potem piękne. Obcasy oczywiście można nosić, ale tylko okazjonalnie, nie należy ich nadużywać.
Objawy żylaków na różnych etapach choroby.
Początkowy etap żylaków. Etap kompensacyjny. Początkowy etap żylaków nazywany jest także etapem kompensacyjnym. Otrzymał tę nazwę ze względu na fakt, że gdy funkcjonowanie żył w organizmie zostaje zakłócone, aktywowane są specjalne mechanizmy, które kompensują te zaburzenia. Dlatego jest niebezpieczna. Osoba może ignorować objawy żylaków przez kilka miesięcy, a może nawet lat i stracić cenny czas na owocne leczenie.
Znaki zewnętrzne mogą być całkowicie nieobecne lub mogą pojawiać się w postaci pajączków. Nie należy ich lekceważyć. To prawdziwi zwiastuni żylaków.
Wszystko, co człowiek może odczuwać w początkowej fazie żylaków, to ciężkość nóg, uczucie pełności i obrzęku. Większość pacjentów przypisuje te objawy zmęczeniu, zwłaszcza jeśli praca wiąże się z obciążeniem nóg.
Ale jeśli jesteś wrażliwy na swoje zdrowie, zauważyłeś te objawy i na czas skonsultowałeś się z flebologiem, możesz być spokojny. W takim przypadku, gdy żylaki zostaną zdiagnozowane na początkowym etapie, zaleca się zachowawcze leczenie niechirurgiczne. Na przykład różne rodzaje skleroterapii.
Klasyfikacja żylaków. Co warto wiedzieć?
Klasyfikacja żylaków zależy od poziomu, na którym znajduje się zajęta żyła. Ważne jest, aby wiedzieć o tej klasyfikacji, aby móc na czas rozpoznać objawy i natychmiast skonsultować się z flebologiem.
Klasyfikacja żylaków rozpoczyna się od identyfikacji głównych postaci choroby: żylaki pierwotne (idiopatyczne), żylaki wtórne (konsekwencje urazowych uszkodzeń żył), żylaki związane z wiekiem (starcze), żylaki wrodzone (tworzenie się wewnątrzmaciczne) żylaków) itp.
Pierwotne żylaki są jedną z najczęstszych postaci choroby. Można go spotkać u osób w każdym wieku, choć najczęściej tego typu żylaki rozwijają się u kobiet. Czynnik dziedziczny jest jedną z przyczyn tej choroby.
Żylaki wtórne są formą choroby, która rozwija się po urazach żył. Zakrzepica żylna, operacja, uraz i inne czynniki mogą prowadzić do wtórnych żylaków. Zazwyczaj tego typu choroba występuje w miejscu urazu.
Żylaki starcze najczęściej występują u osób starszych. Postępujące starzenie się organizmu powoduje osłabienie ścian naczyń żylnych, co ma zauważalny wpływ na ich etymologię.
Wrodzone żylaki charakteryzują się tym, że choroba pojawia się w okresie rozwoju płodu. Anomalia w rozwoju naczyń krwionośnych powoduje naruszenie ich funkcji życiowej, a mianowicie odwracalne rozszerzenie żył.
Drugi etap żylaków. Subkompensacja.
Jest to najczęstszy etap, z którym pacjenci już konsultują się z lekarzem. Subkompensacja to etap, w którym organizm nie jest już w stanie samodzielnie poradzić sobie z chorobą. W takim przypadku osoba nie tylko skarży się na ból i obrzęk pod koniec dnia, ale także odczuwa ciągły dyskomfort. Choremu już trudno jest prowadzić normalny tryb życia. W takim wypadku należy niezwłocznie umówić się na wizytę u flebologa.
Główne objawy: żyły są wyraźnie widoczne, skóra może przybrać niebieski odcień. Obrzęk, ból, pieczenie i lekkie skurcze nóg obserwuje się nie tylko wieczorem, ale także w nocy.
Łatwe leczenie na tym etapie już nie wystarczy. W tym przypadku zwykle stosuje się EVLT i chirurgię małoinwazyjną.
Trzeci etap. Ciężkie żylaki. Dekompensacja.
W tym przypadku uszkodzenie naczyń krwionośnych ma negatywny wpływ na funkcjonowanie innych narządów i układów organizmu. Odżywianie tkanek cierpi, gromadzi się w nich płyn i mogą wystąpić owrzodzenia troficzne. Żyły ulegają poważnej deformacji i możliwe są poważne powikłania w postaci zakrzepowego zapalenia żył.
Na tym etapie konieczne jest pilne leczenie chirurgiczne. W przeciwnym razie żylaki zaczną stanowić zagrożenie dla życia.
Ważne jest, aby zrozumieć, że choroba może mieć jedną formę rozwoju lub różne kombinacje. A klasyfikacja żylaków nie jest jednoznaczna, ale raczej sugeruje możliwość różnych kombinacji czynników. Ale niezależnie od formy, żylaki wymagają leczenia. Właściwe leczenie może doprowadzić do pełnego wyzdrowienia, zapobiec poważnym powikłaniom i poprawić jakość życia pacjentów.
Diagnostyka żylaków.
Nowoczesna klinika dysponuje najdokładniejszymi i najskuteczniejszymi metodami diagnozowania żylaków. Główne metody diagnozowania żylaków to:
- Badanie przez specjalistę. Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to umówić się na wizytę u flebologa.
- Badanie USG. Jest to główna metoda diagnostyczna stosowana w wykrywaniu żylaków. Badanie ultrasonograficzne żył pozwala zobaczyć wszelkie zmiany w budowie żył, określić, czy nie ma przeszkód w przepływie krwi, a także zidentyfikować inne problemy z żyłami.
- Flebografia. Jest to metoda diagnostyczna, która pozwala uzyskać bardziej szczegółowy obraz naczyń kończyn dolnych po wstrzyknięciu do nich środka kontrastowego. Metoda ta pozwala zdiagnozować zarówno zaburzenia w budowie żył, jak i inne problemy z układem limfatycznym.
- Badanie tomografii komputerowej. Metoda ta pozwala uzyskać trójwymiarowy obraz naczyń, co znacznie poprawia łuszczenie się żył.
- Badanie MRI. Metodę tę stosuje się głównie wtedy, gdy nie ma możliwości wykonania badania USG, gdyż zmniejsza się jej skuteczność w diagnostyce żylaków.
- Termografia. Metoda ta opiera się na uwzględnieniu promieniowania cieplnego kończyn i pozwala określić obecność chorób w strukturze żył.
Z reguły postawienie diagnozy na podstawie danych z badań nie zajmuje dużo czasu. Większość zabiegów trwa od 10 do 40 minut. Leczenie na różnych etapach będzie się znacznie różnić, dlatego nigdy nie należy samoleczenia. Wszelkie manipulacje zdrowotne można przepisać dopiero po otrzymaniu wyników badań.
Metody leczenia żylaków
Żylaki to poważna choroba, ale można je leczyć. Istnieją sposoby, które pomogą uniknąć dyskomfortu i zmniejszyć ryzyko powikłań. Ważne jest, aby nie zwlekać z wizytą u lekarza i stosować się do jego zaleceń, ponieważ wczesne leczenie znacznie zwiększa szanse na wyzdrowienie. Istnieją różne metody, które mogą złagodzić objawy, a nawet pozbyć się choroby.
Pierwszym ważnym sposobem leczenia żylaków jest zmiana stylu życia. Osoby cierpiące na żylaki muszą zwracać szczególną uwagę na aktywność fizyczną. Regularne ćwiczenia mają na celu wzmocnienie mięśni dolnych partii ciała i pobudzenie krążenia krwi. Chodzenie, pływanie, gimnastyka mięśni nóg – to wszystko może być dobrą pomocą w leczeniu żylaków.
Drugim sposobem jest zmiana diety. Istnieje wiele produktów, które mogą jeszcze bardziej pogorszyć sytuację z żylakami: mocna kawa, ostre przyprawy, alkohol, tłuste i ciężkie potrawy. Lepiej wybierać produkty bogate w witaminy, minerały i błonnik pokarmowy. Na przykład warzywa, owoce, zioła, niesfermentowany nabiał, orzechy, ryby.
Pierwsze dwie metody są obowiązkowymi warunkami na każdym etapie choroby.
Kolejnym krokiem, jeśli zaleci to lekarz, może być leczenie farmakologiczne. Stosowanie maści, kremów i żeli zawierających substancje poprawiające krążenie krwi pomaga zmniejszyć obrzęk i ból. Można także zastosować terapię lekową, lekarz przepisze pigułki.
Nowoczesne metody leczenia żylaków obejmują:
- Obliteracja i koagulacja. Emiter wprowadza się do żyły poprzez mikronakłucie. Laser precyzyjnie podgrzewa krew, co powoduje wypalenie ścian naczyń krwionośnych i uszczelnienie żyły (jest to tzw. stwardnienie rozsiane). Po zakończeniu procedury emiter jest usuwany. Z biegiem czasu żyła zamienia się w tkankę łączną, a następnie całkowicie zanika. Czas trwania zabiegu wynosi około pół godziny. Natychmiast po zakończeniu leczenia pacjent może wrócić do normalnego życia. Dla utrwalenia uzyskanych wyników konieczne jest noszenie odzieży uciskowej przez kilka dni.
- Skleroterapia. Do dotkniętego naczynia wstrzykuje się specjalną substancję, która skleja jego ściany. Sklejone naczynie zostaje wyłączone z krążenia krwi i z czasem ulega rozpuszczeniu.
- Ablacja częstotliwością radiową. Mechanizm działania jest podobny do terapii laserowej. Podczas zabiegu do żyły wprowadzany jest cewnik, który podgrzewa jej ścianki, a także powoduje ich sklejanie. Po pewnym czasie żyła ustępuje.
- Miniflebektomia. Jest to małoinwazyjna operacja chirurgiczna wykonywana w znieczuleniu miejscowym w warunkach ambulatoryjnych. Poprzez nakłucie dotkniętą żyłę usuwa się ostrożnie, bez nacięć i szwów.
- W ciężkich stadiach choroby wskazane jest leczenie chirurgiczne, które pozbawia zniekształcone żyły możliwości drenażu krwi.
Leczenie żylaków we współczesnej kinetyce
W nowoczesnej klinice wiedzą, jak skutecznie pomóc pacjentom. Lekarze wykonali już tysiące operacji i pomogli milionom pacjentów pozbyć się żylaków. Jeśli cierpisz na żylaki, wiedz, że nigdy nie jest za późno, aby udać się do kliniki i poddać się leczeniu.
Nowoczesna klinika zatrudnia wyłącznie wysoko wykwalifikowanych lekarzy, którzy specjalizują się w leczeniu żylaków i innych chorób żył. Pacjentom oferujemy różnorodne możliwości leczenia, w tym laseroterapię, skleroterapię, terapię falami radiowymi i chirurgię. Stosowane są wyłącznie najnowocześniejsze urządzenia i technologie. Gwarantuje to maksymalne rezultaty i minimalne ryzyko powikłań. Ponadto profesjonalna klinika jest jedną z najnowocześniejszych w kraju w zakresie chirurgii żylnej.
Kolejną zaletą profesjonalnej kliniki jest to, że pacjenci mają zapewnione wyłącznie indywidualne podejście. Każdy pacjent jest wyjątkowy, a podczas leczenia przy wyborze metody brane są pod uwagę wszystkie jego cechy. Głównym celem kliniki jest umożliwienie pacjentowi powrotu do normalnego życia i zapomnienia o problemach z żyłami.
Nie myśl, że żylaki same znikną. Rzeczywiście, w rzadkich przypadkach objawy mogą ulec złagodzeniu w wyniku zmiany stylu życia lub niektórych leków. Należy jednak pamiętać, że jest to jedynie tymczasowa poprawa i leczenie nadal jest wymagane. Odkładając wizytę u lekarza, możesz jedynie pogorszyć przebieg choroby.